sreda, 25. januar 2017

Oljka

Oljka, po SSKJ je v redu tudi oliva. Sicer hrv. maslina, hrv.Istra olika, oliva, oliver, ulika, ulio, uliva, ulivio, vulika, it. ulivo, nem. die Olive, ang. Olive.

V plodovih oljk so sladkorji, celuloza, minerali, kot so kalcij, kalij ter železo in baker, ki ugodno delujejo na ožilje, srce in prebavo ter presnovo. Tudi olje, pridelano iz oljk, je od vseh najbolj zdravilno. Ima od vseh maščob najprimernejše razmerje med nasičeninimi in nenasičenimi maščobnimi kislinami. Ima velik delež oleinske kisline in primerno količino esencialnih maščobnih kislin. V wikipediji pravijo, da naj bi v zeliščarstvu čaj iz posušenih ali svežih oljčnih listov pomagal zniževati krvni tlak in krvni sladkor. Oljčno olje se uporablja kot blago odvajalno sredstvo za otroke in slabotne bolnike. Za masažo se lahko uporablja oljčno olje v katerem so bila namočena razna zelišča, kot sta npr. šentjanževka in rožmarin ter vsebujejo dišavna olja. V cvetnem zdravljenju je Bachov cvetni pripravek Oljka narejen iz oljčnih cvetov in se uporablja pri telesni in duševni izčrpanosti.

Sicer med avtohtone sorte oljk slovenske Istre spadajo Istrska belica, črnica, piranska buga ter štorta, sorta, ki je primerna predvsem za vlaganje.





Letos sta nama oljki lep obrodili. Glede na podatke, zapisane na spletu sva sicer pričakovala nekoliko večjo težo obranih oljk, a sva se prijaznila s skupaj 12 kilogrami, ker sta oljki še sorazmerno mladi in nimata še zelo razvejane krošnje (sicer lahko ena oljka da tudi od 25 do 30 kg oljk). Nabrala sva jih sredi oktobra (sicer se jih nabira nekje okoli začetka novembra), ob sončnem in suhem dnevu, ki so bili v tem obdobju prav redki. To je bilo najino prvo obiranje oljk, glede na posnetke na spletu, sva nabavila plastične mreže s katerimi sva obložila tla in plastične zabojčke, kamor sva stresla oljke za prevoz v torkljo. Oljke je najbolje obirati v suhem in vetrovnem vremenu (veter še bolj suši), kajti v oljarno se ne sme pripeljati vlažnih plodov. Z oljkami je treba v oljarno še isti dan, ko se jih obere, da ne začnejo procesi gnitja - potem je olje zanič. Če oberemo še bolj zeleno plodove, bo olje bolj ostrega okusa, če naberemo temne, bodo plodovi bolj oljnati. Pri logistiki obiranja in stiskanja se je treba predhodno dogovoriti z oljarno, da boste oljke pripeljali, še posebej, če želite, da dobite lastno olje. Sicer boste težko našli torkljo, kjer vam bodo pripravljeni stisniti manj kot 50 kg plodov za lastno olje. Težava ni samo v ceni stiskanja (v tem primeru pač plačate celoten znesek za 50 kg), ampak tudi v minimalni količini oljk, da torklja lahko funkcionira. Midva sva jih imela pač premalo, zato sva dobila olje v zameno za težo najinih oljk. Iz 10 kg oljk pride približno liter olja.
Pa še to - v oljarni sva izvedela, da sta najini oljki verjetno sorte Pendolino in Leccino. V drugi oljarni, pa Karbonaca in Leccino.