sreda, 10. avgust 2016

Trlja

Obstajata dve vrsti trlje – pravzaprav gre za eno vrsto in dve različici te ribe. Ena je bradač (Mullus barbatus), hr. trilja od blata, barbun, it. triglia di fango, nem. Rotbarbe, an. red mullet. Druga je barbon (Mullus surmuletus), hr. trilja od kamena, barbun, it. triglia di scolio, nem. Streifenbarbe, an. striped red mullet. Prva živi na blatnem in peščenem dnu, druga na skalnatem. V raznih globinah.
Na sliki izpod trilj kuka še nekaj sardeljih glavic (da se ne bi kaj zmotili pri identifikaciji).



Meso trlje je zelo okusno z izrazitim okusom po jodu, ki spominja na meso rakov. Meso je najbolj okusno v poletnih mesecih. Pravijo, da je bolj cenjeno meso tiste, ki živi ob kamnu. Marjuča Offizia pravi, da je najboljša pečena v pečici oziroma na žaru ali ocvrta, nikakor pa ne kuhana (čeprav je potem eden izmed receptov, ki jih ponudi, prav s kuhano trljo). Piše tudi, da če bradača pečemo na žaru, mu ne odstranimo lusk, le očistimo posolimo, premažemo z oljem in spečemo. Sicer pa ponuja še tri recepte – s papriko, v omaki in foliji. Pri peki na gradelah moramo biti sicer zelo pazljivi, ker ima trlja tanko kožo in se lepi na rešetke. Sicer pa ima izjemno okusno meso, ki spominja malo na meso rakov.

torek, 2. avgust 2016

Domač figov džem

V tem blogu smo figovo marmelado že obdelali. Bila je bolj klasična, tista gosta, rjava, bolj sladka. Ta pa je narejena iz pravkar utrganih domačih fig, z zelo malo sladkorja in manj časa kuhana. Zato je bolj zelena. Je pa za moj okus odlična, precej boljša od klasične, ki se zaradi specifičnega okusa in pretirane sladkosti običajno še dolgo časa  valja po hladilniku. Piko na i džemu, je dala prijateljica, ki je bila na obisku v Istri. Ko je bil džem že v kozarčkih, je v enega vtaknila nekaj sivkinih cvetov, v drugega nekaj rožmarinovih iglic in tretjega melisinih lističev. V vsak kozarček je po vrhu polila še žličko ali dve ruma.


fige
sladkor
cvetovi sivke/rožmarin/lističi melise
malo ruma

Fige narežemo na kockice in jih skupaj s sladkorjem ob stalnem mešanju kuhljamo nekaj časa, a ne več kot pol ure. Džem nadevamo v kozarčke, vanj vtaknemo sivko, rožmarin ali lističe melise ter po vrhu polijemo žličko ali dve ruma. Kozarce zapremo, ohladimo in jih hranimo v hladilniku (ker je manj sladkorja in, ker džema nismo kuhali prav dolgo).