petek, 22. februar 2013

Marmelada iz kutin

Plodovi kutine imajo po obiranju še nekakšno žametasto oblogo, zato jih najprej operemo in zdrgnemo s krpo. Dobro jih je čimprej na nek način shraniti, ker običajno že po nekaj dneh, ko so z drevesa, proces gnitja hitro napreduje. Za shranjevanje jih lahko pripravimo na tri načine - s pečenjem celih sadežev. s pečenjem kosov v pečici ali pa s kuhanjem v oslajeni vodi.



Cele sadeže zložimo na peki papir in jih spečemo do mehkega. Takšni so odlični tudi kot priloga kakšnim mesnim jedem (naprimer pečenki) ali pa kot samostojna sadna sladica. Če jih želimo shraniti, iz lupine izdolbemo mehko sredico. Del s koščicami seveda pustimo vnemar. Sredico potem skupaj s sladkorjem še malo pokuhamo in to maso napolnimo v kozarce in jih trdno zapremo. Ta shranek hranimo v hladilniku.
Če želimo speči že narezane sadeže v pečici, jih olupimo, narežemo na krhlje in jih na peki papirju spečemo. Tudi tako pripravljena kutina, je dobra kot priloga mesnim jedem, ali pa kot sladica v kombinaciji še s čim.
Če želimo kutinovo marmelado, pa olupljene in izkoščičene sadeže kuhamo v oslajeni vodi, lahko tudi s krhlji jabolk. Ko so sadeži kuhani, jih precedimo in pretlačimo. Skupaj s sladkorjem in nekaj precejene vode sadje med stalnim mešanjem še enkrat zavremo. Nadevamo v kozarce. Ostanek precejene vode je osvežujoč in zdrav napitek. In tudi dober (če se poudarja samo, da je zdrav, običajno pomislimo, da ni dober).
Shranjene kutina lahko uporabimo za pite, štrudlje in druge sladke dobrote. Odlično gredo skupaj z jabolki, ki nekoliko omilijo močnejši okus kutin. Lahko pa kutine uporabimo tudi v jabolčnih sladicah, saj jim dajo odlično aromo.

Ni komentarjev:

Objavite komentar