ponedeljek, 9. december 2013

Suhi krhlji

Krhlji jabolk in hrušk. Bio. Najboljši so tisti od Jožeta, ki vsake toliko priromajo v našo kuhinjo. Pravi, da je treba uporabiti domače sorte jabolk in hrušk, ki so ekološko pridelana, torej brez fitofarmacevtskih posegov. Nabere jih na domačem vrtu in ena izmed možnosti priprave za shranjevanje je tudi sušenje. Suhe krhlje je najbolje spraviti v zaprte steklene kozarce, po spletnih virih sodeč, pa jih lahko tudi brez težav zamrznemo.


Najbolje je sadje sušiti v večnadstropnem električnem sušilniku. Sušimo jih 15 – 20 ur. Pri tem na nekaj ur zamenjamo nadstropja, pa tudi ta obračamo levo in desno, ker sušilniki sadja velikokrat ne sušijo enakomerno. Po 15 urah sušilnik ugasnemo, počakamo, da se krhlji ohladijo. Če so ohlajeni že trdi, so gotovi. Če ne nadaljujemo s sušenjem še kakšni dve uri. 

Vložene gobe

Gobe so priromale od strica Jožeta. To so najboljše vložene gobe, ker so različnih vrst in zato bolj okusne. Vsekakor si upam jesti samo njegove, ki so pripravljene na tak način. Mešane mislim. In to zato, ker je stric eden najbolj izkušenih slovenskih gobarjev. Uporabi sirovke, jurčke, lisične, zajčke, golobice, sivke, miške in druge kolobarnice. Mi si raje pripravimo monokulturo iz jurčkov, kvečjemu dodamo še kakšno lisičko, več si pa ne upamo. Sicer lahko vložene lončke kaj hitro ugledamo bolj zabrisane, takšne kot so na spodnji sliki. V naslednjem koraku pa se damo prepeljati na urgenco.


Kis za zalivanje pripravimo tako, da dobro prevremo vodo z 9% kisom, v razmerju 3:1 skupaj z lovorjem, celim poprom in šalotko. Narezane gobe blanširamo tri minute v vreli vodi in jih po tem dobro speremo s hladno vodo. Nadevamo jih v kozarčke in zalijemo s kisom. Dobro zapremo in se veselimo priložnosti, ko bosta na mizo prišla kakšna domača salama in ržen kruh.