sreda, 28. oktober 2015

Grozdne jagode v žganju

To je v bistvu šele poskus. Sadje v lupinicah, namočeno v žganju, se mi je vedno zelo obneslo. Zato sem poskusila še z vlaganjem grozdnih jabolk, skupaj s pecljem, v žganje. O rezultatu vam poročam čez nekaj tednov.


grozne jagode
sladkor
žganje

Grozdne jagode očistimo z grozdov tako, da jih porežemo s škarjami pol do centimeter od sadeža. Denemo jih v kozarec, posujemo s sladkorjem in zalijemo z žganjem. Kozarec naj zori na soncu 2 tedna. Potem pa poskusimo, kaj bo nastalo.

Čaj iz granatnih jabolk

Če ste prebrali prejšnja dva bloga, ste videli kaj storimo s semeni granatnih jabolk, ki so nam ostala od stiskanja soka. Čaj bo gotovo zdravilen, kakšen pa bo okusu vam poročam, ko se semena posušijo.



Semena posušimo in zmeljemo ter uporabimo za čaj.

Sok iz granatnih jabolk

Nekje sem prebrala, da lahko granatno jabolko ožamemo kot pomarančo. In res, dobimo čudovit zdravilen sok, semena pa posušimo za (zdravilen čaj).




Torej, granatno jabolko prerežemo na pol in ga stisnemo na ožemalniku za citruse. Če še kaj semen ostane s sočnim ovojem, jih pokončamo z žličko.

Približno osem let po tej objavi sem še nekoliko napredovala, tako da se izsoči še več zdravilne tekočine. Granatno jabolko najprej stisnemo na ožemalniku za citruse. Na ožemalniku nam ostane mešana substanca semen in zrnc. Le to in še preostala cela semena z ovojem denemo v sekljalnik in jih dodatno obdelamo. Suspenzijo iz sekljalnika še precedimo in tako izsočimo še več soka.


Granatno jabolko

(lat. Punica granatum, an. pomegranat, fr. grenadier, nem. Granatapfel, šp. el granado, it. melograno, hr. nar, šipak)


Granatno jabolko izvira iz območja med Iranom in Indijo. Etimološka razlaga latinskega imena kaže na jabolko s semeni (granatum). Glede na to, da je staro francoska beseda za ta sadež pomme – grenade, in so ga posledično v zgodnji angleščini poimenovali kot apple of Grenada, je prišlo do razlage, da sadež izvira iz španske Grenade.

Granatno jabolko ima v mnogih kuhinjah sveta svoje mesto. Velikokrat ga uporabljajo za sladko grenak sok ali sirup, posušena semena pa za začimbo ali dodatek jedem. Uporabljajo ga tudi v tradicionalni medicini, saj ima prenekatere zdravilne učinke, uporabljali so ga celo za kontracepcijo.
Ta sadež je imel v različnih kulturah tudi simbolni pomen. V starem Egiptu na primer je bil simbol blaginje in ambicij, v grški mitologiji je bil poznan kot sadež smrti, saj naj bi izviral iz Adonisove krvi. V starem Izraelu naj bi bil to sadež rodovitnosti obljubljene dežele. Po Koranu naj bi granatna jabolka rasla v raju. Na Kitajskem naj bi sadež pomenil rodovitnost in številno potomstvo.

Jaz pa sem iz njega naredila sok in zdravilen čaj, včasih pa ga posujem po solati. Eno samo zdravje.

ponedeljek, 5. oktober 2015

Džem iz fragole

Tako ji rečejo v Istri, pri nas pa Izabela. Vrsta grozdja, ki raste na brajdah ob hišah.
Prijazna soseda je spet prinesla gajbico grozdja, nekaj smo ga pozobali, nekaj pa sem se ga odločila skuhati v džem. Ne torej neke vrste marmelade oz. želeja iz grozdnega soka, ki sem ga v tem blogu že pripravljala, ampak džema, skuhanega iz jagod. Najzamudnejši je bil prvi del priprave – rezanje sadežev na polovico in izkoščičevanje. Za to si morate vzeti čas. Boste pa nagrajeni z izjemnim džemom. Med mojimi v blogu sta si dva prislužila to priznanje. Tale iz fragole in mandarinin. Prav posebno veselje so jutranje misli na zajtrk z dobrim kruhom ali rogljičkom, maslom in domačo marmelado. Lep začetek dneva.


grozdje vrste Izabela
želin

Grozdne jagode osmukamo in operemo. Vsako jagodo prerežemo in iz nje odstranimo koščice. Kuhamo, dokler se lupinice ne zmehčajo, zadnje tri minute pa vmešamo še primerno količino želina. Nobenega sladkorja, ker je grozdje že samo po sebi dovolj sladko. Vreli džem nalijemo v kozarce in jih dobro zapremo.