sreda, 28. oktober 2015

Granatno jabolko

(lat. Punica granatum, an. pomegranat, fr. grenadier, nem. Granatapfel, šp. el granado, it. melograno, hr. nar, šipak)


Granatno jabolko izvira iz območja med Iranom in Indijo. Etimološka razlaga latinskega imena kaže na jabolko s semeni (granatum). Glede na to, da je staro francoska beseda za ta sadež pomme – grenade, in so ga posledično v zgodnji angleščini poimenovali kot apple of Grenada, je prišlo do razlage, da sadež izvira iz španske Grenade.

Granatno jabolko ima v mnogih kuhinjah sveta svoje mesto. Velikokrat ga uporabljajo za sladko grenak sok ali sirup, posušena semena pa za začimbo ali dodatek jedem. Uporabljajo ga tudi v tradicionalni medicini, saj ima prenekatere zdravilne učinke, uporabljali so ga celo za kontracepcijo.
Ta sadež je imel v različnih kulturah tudi simbolni pomen. V starem Egiptu na primer je bil simbol blaginje in ambicij, v grški mitologiji je bil poznan kot sadež smrti, saj naj bi izviral iz Adonisove krvi. V starem Izraelu naj bi bil to sadež rodovitnosti obljubljene dežele. Po Koranu naj bi granatna jabolka rasla v raju. Na Kitajskem naj bi sadež pomenil rodovitnost in številno potomstvo.

Jaz pa sem iz njega naredila sok in zdravilen čaj, včasih pa ga posujem po solati. Eno samo zdravje.

Ni komentarjev:

Objavite komentar