četrtek, 31. december 2020

Marmelada iz granatnih jabolk

 

Granatna jabolka niso najboljša materija za pripravo marmelade, zato je to fizično precej zahtevno in zamudno opravilo. Tako kot pri šipkovi, ali pa še bolj, ker šipek kljub vsemu ima nekaj več mesa, ki gosti marmelado. Pravzaprav pa gre pri obojem za šipek.




granatna jabolka

sladkor

želirno sredstvo

Semena granatnih jabolk najprej izsočimo v sokovnik. Sok denemo v posebno kozico, preostanek semen pa v drugo in ga prekrijemo z vodo (ravno toliko, da so prekrita) in kuhamo kakšnih petnajst minut. Tekočino s semeni preko cedila prepasiramo v prvo kozico, kjer je sok. Ohladimo. Dodamo sladkorja po okusu in ravno prav želirnega sredstva. Kuhamo toliko, da zavre in napolnimo v kozarce.

nedelja, 27. december 2020

Arancini v sladkorju


Kandirana pomarančna lupinica. Recept za arancine že najdemo v blogu živakuha. Tukaj je podoben, le da je poudarek na njih shranjevanju za kasnejšo uporabo pri peki ali pripravi sladic. Uporabni niso samo arancini, ampak tudi sladkor, ki se navzame pomarančnega vonja in okusa.

Kandirana pomarančna lupinica. Recept za arancine že najdemo v blogu živakuha. Tukaj je podoben, le da je poudarek na njih shranjevanju za kasnejšo uporabo pri peki ali pripravi sladic. Uporabni niso samo arancini, ampak tudi sladkor, ki se navzame pomarančnega vonja in okusa.

Za arancine lahko uporabimo le bio pomaranče. Najbolj pripravno je, da vsakič, ko pojemo ali iztisnemo bio pomarančo, od lupine odstranimo belo sredico, jo narežemo na podolgovate rezine in jo denemo v zaprto posodo z vodo v hladilnik. V vodo sproti dodajamo lupinice in jo dvakrat na dan menjamo. To lahko počnemo kakšen teden, pazimo pa, da se zadnja lupinica namaka vsaj dva dni.



4 bio pomaranče

250 g sladkorja

500 ml vode

kristalni sladkor

Pomaranče olupimo in jih narežemo na trakove. Namakamo jih 2 – 3 dni v vodi v hladilniku tako, da dvakrat na dan vodo zamenjamo. Lupinice odcedimo in jih kuhamo v vodi toliko časa, da se nekoliko zmehčajo. Dodamo sladkor in kuhljamo z občasnim mešanjem toliko, da voda izpari. Lupinice še vroče razporedimo po peki papirju, da se nekoliko osušijo. Potem jih denemo v kozarec, izmenoma s plastmi sladkorja. Tako pomarančne lupinice počakajo zelo dolgo.

 


torek, 17. november 2020

Sofritto

 

Sofritto je značilna osnova za italijanske jedi. Za bolonjsko omako, paradižnikovo omako, mineštro, stracotto…. Lahko ga naredimo sproti, prav priročno pa je, če ga pripravimo nekoliko več in shranimo. Ena možnost je v kozarcih, ki jih lahko nekaj tednov hranimo v hladilniku, druga možnost je, da pripravljen sofritto zamrznemo v manjših porcijah, primerno velikih, da nam bo služil kot osnova za jedi.




oljčno olje

2 rdeči čebuli

2 korenčka

2 stroka česna

2 stebli stebelne zelene

1 koromač

sol, poper

V primerno veliki posodi na oljčnem olju prepražimo nasekljane čebulo, korenje, česen, zeleno in koromač. Pokrijemo in na majhnem ognju kuhljamo pol ure.

sobota, 7. november 2020

Obiranje oljk

Oljka. 

Tudi tokrat bi morala kot vedno pisati sproti. Sproti, kot so mi tekle misli med pobiranjem oljk. V čarobni svetlobi sonca, ki proseva skozi listje oljk in mestoma zaslepi pogled, ki potem ne more ločiti med oljko in eliptičnim temno zelenim listom in to delo opravijo roke, ki rahlo drsijo po oljčni veji in strgajo oljke z njih. Vse občutke med tem opravilom bi laže opisovala sproti, medtem ko so se porajali in tok misli spreminjali v besede. Tu bi mi lahko pomagala tehnika.

 



Še en občutek je bil močan. Občutek stika s tlemi, ko se v mehkem obuvalu premikam po tleh v skrbi, da kakšne izmed oljk na pregrinjalu ne bi pohodila. Mehak občutek stopanja in premikanja, kot v kakšnem filmu, ko se morajo glavni junaki s subtilnim gibanjem prebiti preko kompozicije laserskih žarkov, da bi prišli do diamanta ali kakšnega drugega pomembnega artikla.

Oljke obiramo ob suhem vremenu, še isti dan jih je treba peljati v oljarno, da so plodovi še dovolj sveži za stiskanje.

Za obiranje oljk potrebujemo namensko pregrinjalo  kvadratne oblike, ki smo ga prerezali do polovice, da ga lahko pogrnemo okoli drevesa. Potrebujemo tudi namenske zaboje. Potem še stopničke za obiranje nekoliko višje ležečih plodov in po potrebi, če je oljka višja, še lestev.

Da bi obrali vse sadeže je potrebno obirati iz vseh strani, vseh pogledov, od zunaj, znotraj, spodaj, zgoraj, če smo dovolj gibki se povzpnemo tudi v notranji lijak drevesa. In tudi to ni bilo dovolj – naslednji dan, ko sem hodila okoli drevesa sem našla še za dva lončka včeraj neobranih oljk. Drugačna svetloba, drug kot je bil potreben, da sem jih našla še nekaj.

Pri obiranju oljk je pomembno, da stojimo na istem mestu in od tam, ne da bi premikali stopala, poberemo čim več oljk. Potem pred vsakim korakom pogledamo v tla in pazimo, da ne bi kakšnega izmed sadežev pohodili. Med tem opravilom se nam nekako razvije občutek, da nogo umaknemo takoj, ko začutimo rahel dotik z oljko.

Oljke je najbolje vsake toliko časa s tem, da privzdignemo pregrinjalo spraviti na kup. Potem na koncu pa jih z nežnimi zajemi prestavimo v zabojnik.

Zame je to kar dolgotrajno opravilo. Za eno oljko dve do tri ure. Počasi. Obiranje oljke je doživetje, ki ga je treba občutiti.




sobota, 31. oktober 2020

Pomarančna marmelada

Ena najboljših marmelad. Doma jo naredim bolj poredko, ker je treba imeti na zalogi tudi nekaj kandirane pomarančne lupinice (aracini), ali pa vsaj predpripravljene – nekaj dnevno namakanje v vodi, ki jo menjamo vsak dan. Pomarančno lupinico torej pripravimo vnaprej iz pomaranč, ki smojih porabli za stiskanje jutranjega džusa. Meso pomaranč pa mora biti iz sveže olupljene pomaranče.

Še tale hint: pomarančna marmelada je odlična na plum cake-ku, italijanskem kolačku iz jogurtovega testa (če se vam ga ne da peči, ga lahko najdete v italijanskih trgovinah z živili, mislim da je Mulino bianco).



bio pomaranče

predpripravljena pomarančna lupinica

sladkor

želirno sredstvo

Pomarančno lupnico narežemo na rezine in jih namočimo v vodi, v kozarcu, ki ga zapremo in hranimo v hladilniku. Vodo menjamo vsak dan najmanj tri dni, najbolje pa en teden. Pomarančno lupinico narežemo na majhne rezinice in jih skupaj z narezanimi pomarančnimi krhlji sladkorjem in želirnim sredstvom skuhamo v marmelado. Razmerje med sestavinami si določimo po občutku. Jaz na primer uporabim precej manj sladkorja, kot je običajno za marmelade.